תוצאות סקר לקראת הבחירות באשדוד

ד"ר יחיאל לסרי, רה"ע אשדוד. צילום: שמוליק דוד

רבים מנסים להבין אם המועמדים השונים למועצת ורשות העיר אשדוד מצליחים להשפיע בצורה כלשהי על מערכת הבחירות בעיר, אולם לא ברור אם יהיו שינויים דרמטיים ביום שלאחר הבחירות.

באנר דק אסותא

91% מהבוחרים מתכוונים להצביע

סקר מיוחד של תנועה ישראלית באמצעות מכון הסקרים גיאוקרטוגרפיה: עומסי תנועה, חינוך וקידום פרויקטים של התחדשות עירונית אלה הנושאים המשמעותיים ביותר לבוחרים באשדוד.

91% מהבוחרים מעידים כי יצביעו בבחירות הקרובות לראשות העיר, 30% מתכננים לבחור במועמד אחת"יר מזה שהצביעו לו בבחירות הקודמות 29% עדיין לא החליטו למי יצביעו.

המלחמה לא שינתה את העדפות רוב הבוחרים: 88% מהנשאלים לא שינו את עמדתם לגבי המועמד שבכוונתם לבחור בו

בעוד כשבועיים לאחר מס' דחיות יתקיימו הבחירות המקומיות. לראשונה בתולדות מדינת ישראל, אזרחים יוצאים להצביע כשהתותחים עדיין רועמים ואנו נמצאים עדיין בעיצומה של מלחמה.

בארבעת החודשים האחרונים, התחדד ביתר שאת נושא חשיבות השלטון המקומי והערך של מנהיגות מקומית חזקה, יעילה, מתפקדת ואפקטיבית.

לקראת הבחירות, תנועה ישראלית הפועלת לחיזוק הדמוקרטיה בישראל ומקדמת ביזור סמכויות מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי, בצעה סקר באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה לבחינת מידת המוטיבציה לצאת ולהצביע בבחירות המקומיות בצל המלחמה, הנושאים המשמעותיים ביותר לבוחרים, מידת ההשפעה של המלחמה על בחירת המועמד, דפוסי בחירת המועמד ועוד.

בסקר נשאלו 2019 נשאלים מ 8 הערים הגדולות בישראל בניהן הערים אשדוד, ירושלים, תל אביב, חיפה, ראשון לציון, באר שבע, פתח תקוה ונתניה, ונבחנו עמדותיהם לפני ה 7 באוקטובר ובשבוע האחרון של חודש ינואר 2024.

עומסי תנועה, חינוך וקידום פרויקטים של התחדשות עירוני, חמשת הנושאים העיקריים, שמעסיקים את הנשאלים בעיר אשדוד ובהם היו רוצים לראות שיפור בעיר הם : עומסי תנועה, חינוך, קידום פרויקטים של התחדשות עירונית, ניקיון וטיפוח העיר וביטחון אישי . עומסי תנועה עם 23.9% מכלל הנשאלים, חינוך עם 14.4%, התחדשות עירונית עם 10.2%, ניקיון וטיפוח העיר 9% , ביטחון אישי 8.7% .

ד"ר יחיאל לסרי, רה"ע אשדוד. צילום: שמוליק דוד
ייבחר שוב? ד"ר יחיאל לסרי, רה"ע אשדוד. צילום: שמוליק דוד

בניגוד ליתר הערים בהן תחום הביטחון האישי העסיק במיוחד את הנשאלים והם דירגו אותו בין שלושת הנושאים שהיו רוצים לראות שיפור בעירם, בעיר אשדוד תחום הביטחון האישי ממוקם רק במקום החמישי.

מה המוטיבציה של תושבי אשדוד להצביע בצל המלחמה?

כשבועיים לפני קיום הבחירות כ 91% מהבוחרים באשדוד מעידים כי יצביעו בבחירות הקרובות לראשות העיר. כ 30.5% ציינו שהם מתכננים לבחור במועמד אחר מהמועמד, שבחרו בו בבחירות הקודמות, 26.3% יבחרו באותו מועמד שבחרו בו בבחירות הקודמות ו 29% עדיין לא החליטו למי יצביעו.

הקריטריונים על פיהם יחליטו תושבי אשדוד במי לבחור : 58.3% ציינו שיבחרו במועמד שמקדם נושאים שחשובים להם, 50.7% ציינו טוהר מידות של המועמד ו 39.2% שמו דגש על עשיה ציבורית עניפה.

לשאלה אם ארבעת חודשי הלחימה והחיים בשגרת חירום השפיעו על ההחלטה לגבי המועמד בו יבחרו כ 88% ציינו שלא שינו את ההחלטה לגבי המועמד בו יבחרו. כ 12% ציינו כי שינו החלטתם בעקבות ההתנהלות המועמד במלחמה .

האם הרשות המקומית באשדוד הינה דמוקרטית?

47% מתושבי העיר ציינו שהעיר די דמוקרטית, 34% טוענים שהעיר לא כל כך דמוקרטית ו 14.7% חושבים שהעיר מאד דמוקרטית. העיר אשדוד נתפסת כהכי פחות דמוקרטית בהשוואה ליתר ערים הגדולות שנבדקו.

הערכים החשובים ביותר לדעת הנשאלים שעל פיהם הרשות המקומית צריכה לפעול הם: ייצוג הולם לכל המגזרים שקיפות והנגשת מידע ומנהל תקין. ביחס לערים האחרות, באשדוד הערך של ייצוג הולם לכל המגזרים משמעותי יותר לתושבים בעיר 25.9%

נתי בירמן מה נעים מנכ"ל תנועה ישראלית: "הקשב של תושבי ישראל נמצא כיום באופן טבעי במלחמה בלבד אך כידוע הבחירות המקומיות יתקיימו בעוד פחות משבועיים ואסור שהן תחלופנה לידינו.

רוצים לדעת כל מה שקורה באשדוד? הצטרפו לקבוצת העדכונים שלנו בלחיצה כאן

חשיבות הבחירות המקומיות היא אקוטית במיוחד לנוכח האסון הכבד, שפקד אותנו ב 7 באוקטובר והמלחמה שמתנהלת כבר ארבעה חודשים. השלטון המקומיים על אהוכיח יכולת ניהול ותפקוד אפקטיבית ויעילה, רוב הרשויות סיפקו ועדיין מספקות לתושביהן את המענה בחירום, בזמן שמשרדי הממשלה היו בכאוס מוחלט ומנותקות מהאזרח.

תוצאות הבחירות עתידות להשפיע על חיי האזרח כל אחד בעירו למשך 5 שנים ולכן הן משמעותיות כל כך. כתנועה הפועלת לשינוי שיטת הממשל, ביזור סמכויות מהשלטון המרכזי ולחיזוק השלטון המקומי, אני קוראים לכל תושבי מדינת ישראל למרות המלחמה והקשיים הנילווים לצאת להצביע ולבחור במנהיגות המקומית הראויה".

תנועה ישראלית פועלת לחיזוק הדמוקרטיה בישראל, כדי שכל אזרח ואזרחית במדינת ישראל יוכלו להשפיע על נושאים החשובים לו. לצורך כך, תנועה ישראלית פועלת ליצירת כוח אזרחי,שיוביל לתיקון שיטת הממשל וחיזוק הדמוקרטיה.

התנועה פעילה ב 19 ערים ברחבי הארץ, מלווה התארגנויות של תושבים, מקימה ועדי שכונות, מקיימת הכשרות לפעילים ונציגי ציבור, במקביל לקידום מדיניות מול הרשויות והממשל. התנועה שואפת לשלב בעמדות השפעה מנהיגות מקומית שתהיה מחויבת לייצג נאמנה את התושבים.

מעצר חשוב של לה"ב 433

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן